Waiting for indexing
Mercedes-Benz GLE 43 AMG 367Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
367Hp
Modified
420Hp
Difference
53Hp
Torque
Original
520Nm
Modified
620Nm
Difference
100Nm
Mod Power
14%
Mod Torque
19%
Fuel Saving
10%
Mercedes-Benz GLE 43 AMG 367Hp
| Brand: | Mercedes-Benz |
| Model: | GLE |
| Generation: | 2015 - 2018 |
| Engine: | 43 AMG 367Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 367Hp |
| Original torque: | 520Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 420Hp |
| Power difference: | 53Hp |
| Mod torque: | 620Nm |
| Torque difference: | 100Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 14% |
| Mod Torque: | 19% |
Data sheet
| Engine Code: | M276.821 |
| Displacement: | 2996 CC |
| Bore & Stroke: | 88,0 X 82,1 mm |
| Compression Ratio: | 10.50 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch MED17.7 |
| Tools: | Alientech KTAG - Autotuner OBD - CMD OBD - CMD Tricore Boottool - Magic Motorsport Bench / Flex - Magic Motorsport MAGPRO OBD - |
| Protocols: | Obd |