Waiting for indexing
Mercedes-Benz GLE 63 AMG 558Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
558Hp
Modified
660Hp
Difference
102Hp
Torque
Original
700Nm
Modified
1050Nm
Difference
350Nm
Mod Power
18%
Mod Torque
50%
Fuel Saving
10%
Mercedes-Benz GLE 63 AMG 558Hp
| Brand: | Mercedes-Benz |
| Model: | GLE |
| Generation: | 2015 - 2018 |
| Engine: | 63 AMG 558Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 558Hp |
| Original torque: | 700Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 660Hp |
| Power difference: | 102Hp |
| Mod torque: | 1050Nm |
| Torque difference: | 350Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 18% |
| Mod Torque: | 50% |
Data sheet
| Engine Code: | M157.982 |
| Displacement: | 5461 CC |
| Bore & Stroke: | 98,0 X 90,5 mm |
| Compression Ratio: | 10.00 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch MED17.7.3 |
| Tools: | Alientech Kess - Autotuner OBD - CMD OBD - Magic Motorsport Bench / Flex - PCM-Flash- |
| Protocols: | Obd |