Waiting for indexing
Mercedes-Benz GLK 220 CDI 170Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
170Hp
Modified
240Hp
Difference
70Hp
Torque
Original
400Nm
Modified
580Nm
Difference
180Nm
Mod Power
41%
Mod Torque
45%
Fuel Saving
10%
Mercedes-Benz GLK 220 CDI 170Hp
| Brand: | Mercedes-Benz |
| Model: | GLK |
| Generation: | X204 - 2008 - 2010 |
| Engine: | 220 CDI 170Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 170Hp |
| Original torque: | 400Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 240Hp |
| Power difference: | 70Hp |
| Mod torque: | 580Nm |
| Torque difference: | 180Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 41% |
| Mod Torque: | 45% |
Data sheet
| Engine Code: | OM 651 DE 22 LA |
| Displacement: | 2143 CC |
| Bore & Stroke: | 83,0 X 99,0 mm |
| Compression Ratio: | 16.20 : 1 |
| Ecu Model: | Delphi CRD2 / Delphi CRD3 |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - Autotuner OBD - CMD OBD - Dimsport Genius- Magic Motorsport MAGPRO OBD - |
| Protocols: | Obd |