Waiting for indexing
Mercedes-Benz GT S 4.0 - 510Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
510Hp
Modified
560Hp
Difference
50Hp
Torque
Original
650Nm
Modified
800Nm
Difference
150Nm
Mod Power
9%
Mod Torque
23%
Fuel Saving
10%
Mercedes-Benz GT S 4.0 - 510Hp
| Brand: | Mercedes-Benz |
| Model: | GT |
| Generation: | 2014 - 2017 |
| Engine: | S 4.0 - 510Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 510Hp |
| Original torque: | 650Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 560Hp |
| Power difference: | 50Hp |
| Mod torque: | 800Nm |
| Torque difference: | 150Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 9% |
| Mod Torque: | 23% |
Data sheet
| Engine Code: | M178 |
| Displacement: | 3982 CC |
| Bore & Stroke: | 83,0 X 92,0 mm |
| Compression Ratio: | 10.50 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch MED17.7.5 |
| Tools: | Alientech KTAG - Autotuner Bootmode - Autotuner OBD - bFlash OBD - CMD OBD - CMD Tricore Boottool - Dimsport New Trasdata- Magic Motorsport MAGPRO OBD - |
| Protocols: | Obd |