Waiting for indexing
Mercedes-Benz GT S 4.0 - 522Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
522Hp
Modified
575Hp
Difference
53Hp
Torque
Original
670Nm
Modified
820Nm
Difference
150Nm
Mod Power
10%
Mod Torque
22%
Fuel Saving
10%
Mercedes-Benz GT S 4.0 - 522Hp
| Brand: | Mercedes-Benz |
| Model: | GT |
| Generation: | 2017 -> |
| Engine: | S 4.0 - 522Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 522Hp |
| Original torque: | 670Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 575Hp |
| Power difference: | 53Hp |
| Mod torque: | 820Nm |
| Torque difference: | 150Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 10% |
| Mod Torque: | 22% |
Data sheet
| Displacement: | 3982 CC |
| Bore & Stroke: | 83,0 X 92,0 mm |
| Compression Ratio: | 10.50 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch MED17.7.5 |
| Tools: | CMD CMD Bench - CMD OBD - Dimsport Genius- |
| Protocols: | Obd |