Waiting for indexing
Mercedes-Benz ML 430 V8 - 272Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
272Hp
Modified
290Hp
Difference
18Hp
Torque
Original
400Nm
Modified
425Nm
Difference
25Nm
Mod Power
6%
Mod Torque
6%
Mercedes-Benz ML 430 V8 - 272Hp
| Brand: | Mercedes-Benz |
| Model: | ML |
| Generation: | W163 - 1997 - 2005 |
| Engine: | 430 V8 - 272Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 272Hp |
| Original torque: | 400Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 290Hp |
| Power difference: | 18Hp |
| Mod torque: | 425Nm |
| Torque difference: | 25Nm |
| Mod Power: | 6% |
| Mod Torque: | 6% |
Data sheet
| Engine Code: | M113.964 |
| Displacement: | 4266 CC |
| Bore & Stroke: | 89,9 X 84,0 mm |
| Compression Ratio: | 10.00 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch ME2.8 |
| Tools: | Alientech KTAG - |
| Protocols: | Obd |