Waiting for indexing
Mercedes-Benz ML 420 CDI 306Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
306Hp
Modified
350Hp
Difference
44Hp
Torque
Original
700Nm
Modified
810Nm
Difference
110Nm
Mod Power
14%
Mod Torque
15%
Fuel Saving
10%
Mercedes-Benz ML 420 CDI 306Hp
| Brand: | Mercedes-Benz |
| Model: | ML |
| Generation: | W164 - 2005 - 2009 |
| Engine: | 420 CDI 306Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 306Hp |
| Original torque: | 700Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 350Hp |
| Power difference: | 44Hp |
| Mod torque: | 810Nm |
| Torque difference: | 110Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 14% |
| Mod Torque: | 15% |
Data sheet
| Engine Code: | M629.912 |
| Displacement: | 3996 CC |
| Bore & Stroke: | 86,0 X 86,0 mm |
| Compression Ratio: | 17.00 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC16CP36 |
| Tools: | Alientech Kess - CMD OBD - Dimsport Genius- FGtech- |
| Protocols: | Obd |