Waiting for indexing
Mercedes-Benz ML 350 CDI 211Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
211Hp
Modified
275Hp
Difference
64Hp
Torque
Original
540Nm
Modified
600Nm
Difference
60Nm
Mod Power
30%
Mod Torque
11%
Fuel Saving
10%
Mercedes-Benz ML 350 CDI 211Hp
| Brand: | Mercedes-Benz |
| Model: | ML |
| Generation: | W164 - 2009 - 2011 |
| Engine: | 350 CDI 211Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 211Hp |
| Original torque: | 540Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 275Hp |
| Power difference: | 64Hp |
| Mod torque: | 600Nm |
| Torque difference: | 60Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 30% |
| Mod Torque: | 11% |
Data sheet
| Engine Code: | OM 642 |
| Displacement: | 2987 CC |
| Bore & Stroke: | 83,0 X 92,0 mm |
| Compression Ratio: | 17.70 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC16CP31 / Bosch EDC17CP01 / Bosch EDC17CP10 |
| Tools: | Alientech KTAG - Autotuner Bench - CMD OBD - CMD Tricore Boottool - Dimsport New Trasdata- Magic Motorsport Bench / Flex - Magic Motorsport MAGPRO Bootmode - |
| Protocols: | Obd |