Waiting for indexing
Mercedes-Benz R 300 CDI 190Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
190Hp
Modified
260Hp
Difference
70Hp
Torque
Original
440Nm
Modified
600Nm
Difference
160Nm
Mod Power
36%
Mod Torque
36%
Fuel Saving
10%
Mercedes-Benz R 300 CDI 190Hp
| Brand: | Mercedes-Benz |
| Model: | R |
| Generation: | 2006 - 2010 |
| Engine: | 300 CDI 190Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 190Hp |
| Original torque: | 440Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 260Hp |
| Power difference: | 70Hp |
| Mod torque: | 600Nm |
| Torque difference: | 160Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 36% |
| Mod Torque: | 36% |
Data sheet
| Engine Code: | OM 642 |
| Displacement: | 2987 CC |
| Bore & Stroke: | 83,0 X 92,0 mm |
| Compression Ratio: | 18.00 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC17CP46 |
| Tools: | Alientech KTAG - |
| Protocols: | Obd |