Waiting for indexing
Mercedes-Benz R 500 V8 - 306Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
306Hp
Modified
326Hp
Difference
20Hp
Torque
Original
460Nm
Modified
485Nm
Difference
25Nm
Mod Power
6%
Mod Torque
5%
Mercedes-Benz R 500 V8 - 306Hp
| Brand: | Mercedes-Benz |
| Model: | R |
| Generation: | 2006 - 2010 |
| Engine: | 500 V8 - 306Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 306Hp |
| Original torque: | 460Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 326Hp |
| Power difference: | 20Hp |
| Mod torque: | 485Nm |
| Torque difference: | 25Nm |
| Mod Power: | 6% |
| Mod Torque: | 5% |
Data sheet
| Engine Code: | M113 E 50 |
| Displacement: | 4966 CC |
| Bore & Stroke: | 97,0 X 84,0 mm |
| Compression Ratio: | 10.00 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch ME2.8 |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - CMD OBD - |
| Protocols: | Obd |