Waiting for indexing
Mercedes-Benz R 350 BlueTec 210Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
210Hp
Modified
270Hp
Difference
60Hp
Torque
Original
540Nm
Modified
600Nm
Difference
60Nm
Mod Power
28%
Mod Torque
11%
Fuel Saving
10%
Mercedes-Benz R 350 BlueTec 210Hp
| Brand: | Mercedes-Benz |
| Model: | R |
| Generation: | 2010 - 2013 |
| Engine: | 350 BlueTec 210Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 210Hp |
| Original torque: | 540Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 270Hp |
| Power difference: | 60Hp |
| Mod torque: | 600Nm |
| Torque difference: | 60Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 28% |
| Mod Torque: | 11% |
Data sheet
| Engine Code: | OM 642 |
| Displacement: | 2987 CC |
| Bore & Stroke: | 83,0 X 92,0 mm |
| Compression Ratio: | 16.50 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC17CP10 |
| Tools: | Alientech KTAG - CMD OBD - Dimsport New Trasdata- |
| Protocols: | Obd |