Waiting for indexing
Mercedes-Benz S 55 AMG 360Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
360Hp
Modified
378Hp
Difference
18Hp
Torque
Original
530Nm
Modified
555Nm
Difference
25Nm
Mod Power
5%
Mod Torque
4%
Mercedes-Benz S 55 AMG 360Hp
| Brand: | Mercedes-Benz |
| Model: | S |
| Generation: | W220 - 1997 - 2002 |
| Engine: | 55 AMG 360Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 360Hp |
| Original torque: | 530Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 378Hp |
| Power difference: | 18Hp |
| Mod torque: | 555Nm |
| Torque difference: | 25Nm |
| Mod Power: | 5% |
| Mod Torque: | 4% |
Data sheet
| Engine Code: | M113 5.4L |
| Displacement: | 4966 CC |
| Bore & Stroke: | 97,0 X 92,0 mm |
| Compression Ratio: | 10.50 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch ME2.8 |
| Tools: | Alientech KTAG - |
| Protocols: | Obd |