Waiting for indexing
Mercedes-Benz S 600 V12 - 500Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
500Hp
Modified
578Hp
Difference
78Hp
Torque
Original
800Nm
Modified
910Nm
Difference
110Nm
Mod Power
15%
Mod Torque
13%
Mercedes-Benz S 600 V12 - 500Hp
| Brand: | Mercedes-Benz |
| Model: | S |
| Generation: | W220 - 2002 - 2005 |
| Engine: | 600 V12 - 500Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 500Hp |
| Original torque: | 800Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 578Hp |
| Power difference: | 78Hp |
| Mod torque: | 910Nm |
| Torque difference: | 110Nm |
| Mod Power: | 15% |
| Mod Torque: | 13% |
Data sheet
| Engine Code: | M275.950 |
| Displacement: | 5513 CC |
| Bore & Stroke: | 82,0 X 87,0 mm |
| Compression Ratio: | 9.00 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch ME2.7.1 |
| Tools: | Alientech KTAG - |
| Protocols: | Obd |