Waiting for indexing
Mercedes-Benz S 500 Turbo - 435Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
435Hp
Modified
480Hp
Difference
45Hp
Torque
Original
700Nm
Modified
820Nm
Difference
120Nm
Mod Power
10%
Mod Torque
17%
Mercedes-Benz S 500 Turbo - 435Hp
| Brand: | Mercedes-Benz |
| Model: | S |
| Generation: | W221 - 2005 - 2013 |
| Engine: | 500 Turbo - 435Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 435Hp |
| Original torque: | 700Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 480Hp |
| Power difference: | 45Hp |
| Mod torque: | 820Nm |
| Torque difference: | 120Nm |
| Mod Power: | 10% |
| Mod Torque: | 17% |
Data sheet
| Engine Code: | M278.932 |
| Displacement: | 4663 CC |
| Bore & Stroke: | 92,9 X 86,0 mm |
| Compression Ratio: | 10.80 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch MED17.7.1 |
| Tools: | CMD OBD - CMD Tricore Boottool - Magic Motorsport MAGPRO OBD - PCM-Flash- |
| Protocols: | Obd |