Waiting for indexing
Mercedes-Benz S 300 Hybrid 231Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
231Hp
Modified
260Hp
Difference
29Hp
Torque
Original
500Nm
Modified
600Nm
Difference
100Nm
Mod Power
12%
Mod Torque
20%
Fuel Saving
10%
Mercedes-Benz S 300 Hybrid 231Hp
| Brand: | Mercedes-Benz |
| Model: | S |
| Generation: | W222 - 2013 - 2017 |
| Engine: | 300 Hybrid 231Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 231Hp |
| Original torque: | 500Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 260Hp |
| Power difference: | 29Hp |
| Mod torque: | 600Nm |
| Torque difference: | 100Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 12% |
| Mod Torque: | 20% |
Data sheet
| Engine Code: | OM 651 DE 22 LA |
| Displacement: | 2143 CC |
| Bore & Stroke: | 83,0 X 99,0 mm |
| Compression Ratio: | 16.20 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC17CP57 |
| Tools: | Alientech KTAG - Autotuner OBD - CMD Tricore Boottool - Magic Motorsport MAGPRO OBD - |
| Protocols: | Obd |