Waiting for indexing
Mercedes-Benz S 63 AMG V8 Turbo - 585Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
585Hp
Modified
660Hp
Difference
75Hp
Torque
Original
900Nm
Modified
1050Nm
Difference
150Nm
Mod Power
12%
Mod Torque
16%
Mercedes-Benz S 63 AMG V8 Turbo - 585Hp
| Brand: | Mercedes-Benz |
| Model: | S |
| Generation: | W222 - 2013 - 2017 |
| Engine: | 63 AMG V8 Turbo - 585Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 585Hp |
| Original torque: | 900Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 660Hp |
| Power difference: | 75Hp |
| Mod torque: | 1050Nm |
| Torque difference: | 150Nm |
| Mod Power: | 12% |
| Mod Torque: | 16% |
Data sheet
| Engine Code: | M157 DE 55 AL |
| Displacement: | 5461 CC |
| Bore & Stroke: | 98,0 X 90,5 mm |
| Compression Ratio: | 10.00 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch MED17.7.3 |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - Autotuner Bench - Autotuner Bootmode - Autotuner OBD - CMD OBD - CMD Tricore Boottool - Dimsport New Trasdata- Magic Motorsport MAGPRO OBD - PCM-Flash- |
| Protocols: | Obd |