Waiting for indexing
Mercedes-Benz SL 55 AMG - 517Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
517Hp
Modified
540Hp
Difference
23Hp
Torque
Original
700Nm
Modified
820Nm
Difference
120Nm
Mod Power
4%
Mod Torque
17%
Mercedes-Benz SL 55 AMG - 517Hp
| Brand: | Mercedes-Benz |
| Model: | SL |
| Generation: | R230 - 2001 - 2011 |
| Engine: | 55 AMG - 517Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 517Hp |
| Original torque: | 700Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 540Hp |
| Power difference: | 23Hp |
| Mod torque: | 820Nm |
| Torque difference: | 120Nm |
| Mod Power: | 4% |
| Mod Torque: | 17% |
Data sheet
| Engine Code: | M113 5.4L |
| Displacement: | 5439 CC |
| Bore & Stroke: | 97,0 X 92,0 mm |
| Compression Ratio: | 9.00 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch ME2.8.1 |
| Tools: | Alientech KTAG - Eprom programmer- |
| Protocols: | Obd |