Waiting for indexing
Mercedes-Benz SL 65 AMG Turbo - 612Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
612Hp
Modified
670Hp
Difference
58Hp
Torque
Original
1000Nm
Modified
1100Nm
Difference
100Nm
Mod Power
9%
Mod Torque
10%
Mercedes-Benz SL 65 AMG Turbo - 612Hp
| Brand: | Mercedes-Benz |
| Model: | SL |
| Generation: | R230 - 2001 - 2011 |
| Engine: | 65 AMG Turbo - 612Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 612Hp |
| Original torque: | 1000Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 670Hp |
| Power difference: | 58Hp |
| Mod torque: | 1100Nm |
| Torque difference: | 100Nm |
| Mod Power: | 9% |
| Mod Torque: | 10% |
Data sheet
| Engine Code: | M 277 |
| Displacement: | 5980 CC |
| Bore & Stroke: | 82,6 X 93,0 mm |
| Compression Ratio: | 9.00 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch ME2.7.1 |
| Tools: | Eprom programmer- |
| Protocols: | Obd |