Waiting for indexing
Mercedes-Benz SL 65 AMG V12 BiTurbo - 630Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
630Hp
Modified
680Hp
Difference
50Hp
Torque
Original
1000Nm
Modified
1150Nm
Difference
150Nm
Mod Power
7%
Mod Torque
15%
Mercedes-Benz SL 65 AMG V12 BiTurbo - 630Hp
| Brand: | Mercedes-Benz |
| Model: | SL |
| Generation: | R231 - 2012 - 2015 |
| Engine: | 65 AMG V12 BiTurbo - 630Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 630Hp |
| Original torque: | 1000Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 680Hp |
| Power difference: | 50Hp |
| Mod torque: | 1150Nm |
| Torque difference: | 150Nm |
| Mod Power: | 7% |
| Mod Torque: | 15% |
Data sheet
| Engine Code: | M 277 |
| Displacement: | 5980 CC |
| Bore & Stroke: | 82,6 X 93,0 mm |
| Compression Ratio: | 9.00 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch ME17.7.8 |
| Tools: | Autotuner OBD - |
| Protocols: | Obd |