Waiting for indexing
Mercedes-Benz SLC 180 - 156Hp (1600cc)
Original
Modified
Difference
Power
Original
156Hp
Modified
175Hp
Difference
19Hp
Torque
Original
250Nm
Modified
310Nm
Difference
60Nm
Mod Power
12%
Mod Torque
24%
Mercedes-Benz SLC 180 - 156Hp (1600cc)
| Brand: | Mercedes-Benz |
| Model: | SLC |
| Generation: | 2016 -> |
| Engine: | 180 - 156Hp (1600cc) |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 156Hp |
| Original torque: | 250Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 175Hp |
| Power difference: | 19Hp |
| Mod torque: | 310Nm |
| Torque difference: | 60Nm |
| Mod Power: | 12% |
| Mod Torque: | 24% |
Data sheet
| Engine Code: | M274.910 |
| Displacement: | 1595 CC |
| Bore & Stroke: | 83,0 X 73,7 mm |
| Compression Ratio: | 10.30 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch MED17.7.2 |
| Tools: | CMD OBD - CMD Tricore Boottool - |
| Protocols: | Obd |