Waiting for indexing
Mercedes-Benz SLC 43 AMG - 390Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
390Hp
Modified
420Hp
Difference
30Hp
Torque
Original
520Nm
Modified
620Nm
Difference
100Nm
Mod Power
7%
Mod Torque
19%
Mercedes-Benz SLC 43 AMG - 390Hp
| Brand: | Mercedes-Benz |
| Model: | SLC |
| Generation: | 2016 -> |
| Engine: | 43 AMG - 390Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 390Hp |
| Original torque: | 520Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 420Hp |
| Power difference: | 30Hp |
| Mod torque: | 620Nm |
| Torque difference: | 100Nm |
| Mod Power: | 7% |
| Mod Torque: | 19% |
Data sheet
| Engine Code: | M276.822 |
| Displacement: | 2996 CC |
| Bore & Stroke: | 88,0 X 82,1 mm |
| Compression Ratio: | 10.70 : 1 |
| Protocols: | Obd |