Waiting for indexing
Mercedes-Benz SLK 200 K - 184Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
184Hp
Modified
205Hp
Difference
21Hp
Torque
Original
250Nm
Modified
300Nm
Difference
50Nm
Mod Power
11%
Mod Torque
20%
Mercedes-Benz SLK 200 K - 184Hp
| Brand: | Mercedes-Benz |
| Model: | SLK |
| Generation: | R171 - 2004 - 2010 |
| Engine: | 200 K - 184Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 184Hp |
| Original torque: | 250Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 205Hp |
| Power difference: | 21Hp |
| Mod torque: | 300Nm |
| Torque difference: | 50Nm |
| Mod Power: | 11% |
| Mod Torque: | 20% |
Data sheet
| Engine Code: | M271 E18 ML |
| Displacement: | 1998 CC |
| Bore & Stroke: | 89,9 X 78,7 mm |
| Compression Ratio: | 9.50 : 1 |
| Ecu Model: | Siemens/Continental SIM4LE |
| Tools: | Alientech Kess - CMD OBD - Eprom programmer- |
| Protocols: | Obd |