Waiting for indexing
Mercedes-Benz SLK 350 - 306Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
306Hp
Modified
320Hp
Difference
14Hp
Torque
Original
370Nm
Modified
390Nm
Difference
20Nm
Mod Power
4%
Mod Torque
5%
Mercedes-Benz SLK 350 - 306Hp
| Brand: | Mercedes-Benz |
| Model: | SLK |
| Generation: | R172 - 2011 -> |
| Engine: | 350 - 306Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 306Hp |
| Original torque: | 370Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 320Hp |
| Power difference: | 14Hp |
| Mod torque: | 390Nm |
| Torque difference: | 20Nm |
| Mod Power: | 4% |
| Mod Torque: | 5% |
Data sheet
| Engine Code: | M276.956 |
| Displacement: | 3498 CC |
| Bore & Stroke: | 92,9 X 86,0 mm |
| Compression Ratio: | 12.00 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch ME9.7 |
| Tools: | Alientech KTAG - CMD OBD - Dimsport Genius- |
| Protocols: | Obd |