Waiting for indexing
Mercedes-Benz Sprinter 210/310 CDI 102Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
102Hp
Modified
140Hp
Difference
38Hp
Torque
Original
220Nm
Modified
300Nm
Difference
80Nm
Mod Power
37%
Mod Torque
36%
Fuel Saving
10%
Mercedes-Benz Sprinter 210/310 CDI 102Hp
| Brand: | Mercedes-Benz |
| Model: | Sprinter |
| Generation: | 2000 - 2010 |
| Engine: | 210/310 CDI 102Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 102Hp |
| Original torque: | 220Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 140Hp |
| Power difference: | 38Hp |
| Mod torque: | 300Nm |
| Torque difference: | 80Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 37% |
| Mod Torque: | 36% |
Data sheet
| Engine Code: | OM 602 |
| Displacement: | 2874 CC |
| Bore & Stroke: | 89,0 X 92,4 mm |
| Tools: | Alientech Kess - CMD OBD - Eprom programmer- FGtech- |
| Protocols: | Obd |