Waiting for indexing
Mercedes-Benz Sprinter 216/316/416 CDI 156Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
156Hp
Modified
177Hp
Difference
21Hp
Torque
Original
330Nm
Modified
385Nm
Difference
55Nm
Mod Power
13%
Mod Torque
16%
Fuel Saving
10%
Mercedes-Benz Sprinter 216/316/416 CDI 156Hp
| Brand: | Mercedes-Benz |
| Model: | Sprinter |
| Generation: | 2000 - 2010 |
| Engine: | 216/316/416 CDI 156Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 156Hp |
| Original torque: | 330Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 177Hp |
| Power difference: | 21Hp |
| Mod torque: | 385Nm |
| Torque difference: | 55Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 13% |
| Mod Torque: | 16% |
Data sheet
| Engine Code: | OM 612 / OM 647 |
| Displacement: | 2685 CC |
| Bore & Stroke: | 88,0 X 88,3 mm |
| Compression Ratio: | 18.00 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC15C6 |
| Tools: | Alientech Kess - Byteshooter- CMD BDM - CMD OBD - Dimsport Genius- Eprom programmer- Magic Motorsport MAGPRO OBD - MPPS- |
| Protocols: | Obd |