Waiting for indexing
Mercedes-Benz Sprinter 219/319/419/519 CDI 190Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
190Hp
Modified
265Hp
Difference
75Hp
Torque
Original
440Nm
Modified
530Nm
Difference
90Nm
Mod Power
39%
Mod Torque
20%
Fuel Saving
10%
Mercedes-Benz Sprinter 219/319/419/519 CDI 190Hp
| Brand: | Mercedes-Benz |
| Model: | Sprinter |
| Generation: | 2010 - 2014 |
| Engine: | 219/319/419/519 CDI 190Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 190Hp |
| Original torque: | 440Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 265Hp |
| Power difference: | 75Hp |
| Mod torque: | 530Nm |
| Torque difference: | 90Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 39% |
| Mod Torque: | 20% |
Data sheet
| Engine Code: | OM 642 DE 30 LA |
| Displacement: | 2987 CC |
| Bore & Stroke: | 83,0 X 92,0 mm |
| Compression Ratio: | 18.00 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC17C10 / Bosch EDC17CP46 |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - Autotuner Bench - Autotuner Bootmode - Autotuner OBD - CMD OBD - CMD Tricore Boottool - Dimsport Genius- Dimsport New Trasdata- FGtech- Magic Motorsport Bench / Flex - Magic Motorsport MAGPRO Bootmode - Magic Motorsport MAGPRO OBD - |