Waiting for indexing
Mercedes-Benz Sprinter 211/311/511 CDI 114pk
Original
Modified
Difference
Power
Original
114Hp
Modified
220Hp
Difference
106Hp
Torque
Original
300Nm
Modified
460Nm
Difference
160Nm
Mod Power
92%
Mod Torque
53%
Fuel Saving
10%
Mercedes-Benz Sprinter 211/311/511 CDI 114pk
| Brand: | Mercedes-Benz |
| Model: | Sprinter |
| Generation: | 2016 - 2018 |
| Engine: | 211/311/511 CDI 114pk |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 114Hp |
| Original torque: | 300Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 220Hp |
| Power difference: | 106Hp |
| Mod torque: | 460Nm |
| Torque difference: | 160Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 92% |
| Mod Torque: | 53% |
Data sheet
| Engine Code: | OM 651 DE22LA |
| Displacement: | 2143 CC |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - Autotuner Bootmode - CMD OBD - CMD Tricore Boottool - Magic Motorsport MAGPRO OBD - |