Waiting for indexing
Mercedes-Benz Sprinter 214/314 CDI - 143Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
143Hp
Modified
175Hp
Difference
32Hp
Torque
Original
330Nm
Modified
420Nm
Difference
90Nm
Mod Power
22%
Mod Torque
27%
Fuel Saving
10%
Mercedes-Benz Sprinter 214/314 CDI - 143Hp
| Brand: | Mercedes-Benz |
| Model: | Sprinter |
| Generation: | 2018 -> |
| Engine: | 214/314 CDI - 143Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 143Hp |
| Original torque: | 330Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 175Hp |
| Power difference: | 32Hp |
| Mod torque: | 420Nm |
| Torque difference: | 90Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 22% |
| Mod Torque: | 27% |
Data sheet
| Engine Code: | M651 DE22 |
| Displacement: | 2143 CC |
| Bore & Stroke: | 83,0 X 99,0 mm |
| Compression Ratio: | 16.20 : 1 |
| Ecu Model: | Delphi CRD3 |
| Tools: | Alientech Kess - Autotuner Bootmode - Autotuner OBD - CMD OBD - CMD Tricore Boottool - Magic Motorsport Bench / Flex - Magic Motorsport MAGPRO Bootmode - |