Waiting for indexing
Mercedes-Benz V-Klasse 200 CDI 136Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
136Hp
Modified
215Hp
Difference
79Hp
Torque
Original
330Nm
Modified
460Nm
Difference
130Nm
Mod Power
58%
Mod Torque
39%
Fuel Saving
10%
Mercedes-Benz V-Klasse 200 CDI 136Hp
| Brand: | Mercedes-Benz |
| Model: | V-Klasse |
| Generation: | 2014 - 2018 |
| Engine: | 200 CDI 136Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 136Hp |
| Original torque: | 330Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 215Hp |
| Power difference: | 79Hp |
| Mod torque: | 460Nm |
| Torque difference: | 130Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 58% |
| Mod Torque: | 39% |
Data sheet
| Engine Code: | OM 651 |
| Displacement: | 2143 CC |
| Bore & Stroke: | 83,0 X 99,0 mm |
| Compression Ratio: | 16.20 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC17C66 / Bosch MRD1.41 |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - Autotuner OBD - Bitbox- CMD CMD Bench - CMD OBD - CMD Tricore Boottool - Dimsport New Trasdata- Magic Motorsport Bench / Flex - Magic Motorsport MAGPRO OBD - |