Waiting for indexing
Mercedes-Benz Vaneo 3.0 CDI 204Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
204Hp
Modified
240Hp
Difference
36Hp
Torque
Original
440Nm
Modified
520Nm
Difference
80Nm
Mod Power
17%
Mod Torque
18%
Fuel Saving
10%
Mercedes-Benz Vaneo 3.0 CDI 204Hp
| Brand: | Mercedes-Benz |
| Model: | Vaneo |
| Generation: | 2002 - 2006 |
| Engine: | 3.0 CDI 204Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 204Hp |
| Original torque: | 440Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 240Hp |
| Power difference: | 36Hp |
| Mod torque: | 520Nm |
| Torque difference: | 80Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 17% |
| Mod Torque: | 18% |
Data sheet
| Ecu Model: | Bosch EDC16CP31 |
| Tools: | Alientech Kess - CMD OBD - |
| Protocols: | Obd |