Waiting for indexing
Mercedes-Benz Vito 112 CDI 122Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
122Hp
Modified
180Hp
Difference
58Hp
Torque
Original
300Nm
Modified
400Nm
Difference
100Nm
Mod Power
47%
Mod Torque
33%
Fuel Saving
10%
Mercedes-Benz Vito 112 CDI 122Hp
| Brand: | Mercedes-Benz |
| Model: | Vito |
| Generation: | W638 - 1999 - 2003 |
| Engine: | 112 CDI 122Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 122Hp |
| Original torque: | 300Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 180Hp |
| Power difference: | 58Hp |
| Mod torque: | 400Nm |
| Torque difference: | 100Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 47% |
| Mod Torque: | 33% |
Data sheet
| Engine Code: | OM 611.980 |
| Displacement: | 2151 CC |
| Bore & Stroke: | 88,0 X 88,4 mm |
| Compression Ratio: | 18.00 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC15C0 |
| Tools: | Alientech Kess - Eprom programmer- |
| Protocols: | Obd |