Waiting for indexing
Mercedes-Benz Vito 115 CDI 150Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
150Hp
Modified
180Hp
Difference
30Hp
Torque
Original
330Nm
Modified
400Nm
Difference
70Nm
Mod Power
20%
Mod Torque
21%
Fuel Saving
10%
Mercedes-Benz Vito 115 CDI 150Hp
| Brand: | Mercedes-Benz |
| Model: | Vito |
| Generation: | W639 - 2003 - 2010 |
| Engine: | 115 CDI 150Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 150Hp |
| Original torque: | 330Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 180Hp |
| Power difference: | 30Hp |
| Mod torque: | 400Nm |
| Torque difference: | 70Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 20% |
| Mod Torque: | 21% |
Data sheet
| Engine Code: | OM 646 DE 22 LA |
| Displacement: | 2143 CC |
| Bore & Stroke: | 88,0 X 88,3 mm |
| Compression Ratio: | 18.00 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC16C2 / Bosch EDC16C31 / Bosch EDC16CP31 |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - CMD BDM - CMD OBD - Dimsport Genius- FGtech- Magic Motorsport MAGPRO OBD - MPPS- |
| Protocols: | Obd |