Waiting for indexing
Mercedes-Benz Vito 116 CDI 163Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
163Hp
Modified
190Hp
Difference
27Hp
Torque
Original
360Nm
Modified
420Nm
Difference
60Nm
Mod Power
16%
Mod Torque
16%
Fuel Saving
10%
Mercedes-Benz Vito 116 CDI 163Hp
| Brand: | Mercedes-Benz |
| Model: | Vito |
| Generation: | W639 - 2010 - 2014 |
| Engine: | 116 CDI 163Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 163Hp |
| Original torque: | 360Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 190Hp |
| Power difference: | 27Hp |
| Mod torque: | 420Nm |
| Torque difference: | 60Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 16% |
| Mod Torque: | 16% |
Data sheet
| Engine Code: | OM 646 DE 22 LA red. |
| Displacement: | 2143 CC |
| Bore & Stroke: | 88,0 X 88,3 mm |
| Compression Ratio: | 18.00 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC16CP31 / Delphi CRD2.x |
| Tools: | Alientech Kess - CMD OBD - Dimsport Genius- FGtech- Magic Motorsport MAGPRO OBD - |
| Protocols: | Obd |