Waiting for indexing
Mercedes-Benz Vito 116 CDI 163Hp (2100cc)
Original
Modified
Difference
Power
Original
163Hp
Modified
215Hp
Difference
52Hp
Torque
Original
380Nm
Modified
460Nm
Difference
80Nm
Mod Power
31%
Mod Torque
21%
Fuel Saving
10%
Mercedes-Benz Vito 116 CDI 163Hp (2100cc)
| Brand: | Mercedes-Benz |
| Model: | Vito |
| Generation: | W447 - 2015 -> |
| Engine: | 116 CDI 163Hp (2100cc) |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 163Hp |
| Original torque: | 380Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 215Hp |
| Power difference: | 52Hp |
| Mod torque: | 460Nm |
| Torque difference: | 80Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 31% |
| Mod Torque: | 21% |
Data sheet
| Engine Code: | OM 651 DE 22 AL |
| Displacement: | 2143 CC |
| Bore & Stroke: | 83,0 X 83,0 mm |
| Compression Ratio: | 16.20 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC17C66 |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - Autotuner Bench - Autotuner OBD - CMD CMD Bench - CMD OBD - CMD Tricore Boottool - Dimsport Genius- Dimsport New Trasdata- Magic Motorsport Bench / Flex - Magic Motorsport MAGPRO Bootmode - Magic Motorsport MAGPRO OBD - |