Waiting for indexing
Mercury Grand Marquis 4.6 V8 - 239Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
239Hp
Modified
260Hp
Difference
21Hp
Torque
Original
382Nm
Modified
400Nm
Difference
18Nm
Mod Power
8%
Mod Torque
4%
Mercury Grand Marquis 4.6 V8 - 239Hp
| Brand: | Mercury |
| Model: | Grand Marquis |
| Generation: | 2003 - 2012 |
| Engine: | 4.6 V8 - 239Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 239Hp |
| Original torque: | 382Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 260Hp |
| Power difference: | 21Hp |
| Mod torque: | 400Nm |
| Torque difference: | 18Nm |
| Mod Power: | 8% |
| Mod Torque: | 4% |
Data sheet
| Engine Code: | Modular 4.6 |
| Displacement: | 4601 CC |
| Bore & Stroke: | 90,2 X 90,0 mm |
| Compression Ratio: | 9.30 : 1 |
| Ecu Model: | Ford EEC-V |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - |
| Protocols: | Obd - Bootmode - |