Waiting for indexing
Mercury Sable 3.0 V6 - 201Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
201Hp
Modified
220Hp
Difference
19Hp
Torque
Original
281Nm
Modified
300Nm
Difference
19Nm
Mod Power
9%
Mod Torque
6%
Mercury Sable 3.0 V6 - 201Hp
| Brand: | Mercury |
| Model: | Sable |
| Generation: | 2004 - 2009 |
| Engine: | 3.0 V6 - 201Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 201Hp |
| Original torque: | 281Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 220Hp |
| Power difference: | 19Hp |
| Mod torque: | 300Nm |
| Torque difference: | 19Nm |
| Mod Power: | 9% |
| Mod Torque: | 6% |
Data sheet
| Engine Code: | Duratec 30 |
| Displacement: | 2967 CC |
| Bore & Stroke: | 89,0 X 79,5 mm |
| Compression Ratio: | 10.50 : 1 |