Waiting for indexing
MG 6 1.8T 160Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
160Hp
Modified
190Hp
Difference
30Hp
Torque
Original
215Nm
Modified
270Nm
Difference
55Nm
Mod Power
18%
Mod Torque
25%
MG 6 1.8T 160Hp
| Brand: | MG |
| Model: | 6 |
| Generation: | 2011 -> |
| Engine: | 1.8T 160Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 160Hp |
| Original torque: | 215Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 190Hp |
| Power difference: | 30Hp |
| Mod torque: | 270Nm |
| Torque difference: | 55Nm |
| Mod Power: | 18% |
| Mod Torque: | 25% |
Data sheet
| Engine Code: | 18N4TI |
| Displacement: | 1795 CC |
| Bore & Stroke: | 80,0 X 89,3 mm |
| Compression Ratio: | 9.20 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch MED17 |
| Tools: | Alientech KTAG - Byteshooter- |