Waiting for indexing
Mini Clubman 1.6T 163Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
163Hp
Modified
205Hp
Difference
42Hp
Torque
Original
240Nm
Modified
300Nm
Difference
60Nm
Mod Power
25%
Mod Torque
25%
Mini Clubman 1.6T 163Hp
| Brand: | Mini |
| Model: | Clubman |
| Generation: | (2007 - 2010) - R55 |
| Engine: | 1.6T 163Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 163Hp |
| Original torque: | 240Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 205Hp |
| Power difference: | 42Hp |
| Mod torque: | 300Nm |
| Torque difference: | 60Nm |
| Mod Power: | 25% |
| Mod Torque: | 25% |
Data sheet
| Engine Code: | N14B16 |
| Displacement: | 1598 CC |
| Bore & Stroke: | 77,0 X 85,8 mm |
| Compression Ratio: | 10.50 : 1 |
| Tools: | MPPS- |