Waiting for indexing
Mini Clubman 1.6D 90Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
90Hp
Modified
140Hp
Difference
50Hp
Torque
Original
215Nm
Modified
320Nm
Difference
105Nm
Mod Power
55%
Mod Torque
48%
Fuel Saving
10%
Mini Clubman 1.6D 90Hp
| Brand: | Mini |
| Model: | Clubman |
| Generation: | (2010 - 2015) - R55 |
| Engine: | 1.6D 90Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 90Hp |
| Original torque: | 215Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 140Hp |
| Power difference: | 50Hp |
| Mod torque: | 320Nm |
| Torque difference: | 105Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 55% |
| Mod Torque: | 48% |
Data sheet
| Engine Code: | N47C16U |
| Displacement: | 1598 CC |
| Bore & Stroke: | 78,0 X 83,6 mm |
| Compression Ratio: | 16.50 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC17C41 |
| Tools: | CMD Tricore Boottool - |