Waiting for indexing
Mini Clubman 1.6T 184Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
184Hp
Modified
210Hp
Difference
26Hp
Torque
Original
240Nm
Modified
320Nm
Difference
80Nm
Mod Power
14%
Mod Torque
33%
Mini Clubman 1.6T 184Hp
| Brand: | Mini |
| Model: | Clubman |
| Generation: | (2010 - 2015) - R55 |
| Engine: | 1.6T 184Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 184Hp |
| Original torque: | 240Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 210Hp |
| Power difference: | 26Hp |
| Mod torque: | 320Nm |
| Torque difference: | 80Nm |
| Mod Power: | 14% |
| Mod Torque: | 33% |
Data sheet
| Engine Code: | N18B16A |
| Displacement: | 1598 CC |
| Bore & Stroke: | 77,0 X 85,8 mm |
| Compression Ratio: | 10.50 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch MEVD17.2.2 |
| Tools: | Alientech KTAG - CMD Tricore Boottool - Dimsport New Trasdata- Magic Motorsport MAGPRO OBD - |