Waiting for indexing
Mini Clubman 1.5D 116Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
116Hp
Modified
150Hp
Difference
34Hp
Torque
Original
270Nm
Modified
320Nm
Difference
50Nm
Mod Power
29%
Mod Torque
18%
Fuel Saving
10%
Mini Clubman 1.5D 116Hp
| Brand: | Mini |
| Model: | Clubman |
| Generation: | (2015 - 2018) - F54 |
| Engine: | 1.5D 116Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 116Hp |
| Original torque: | 270Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 150Hp |
| Power difference: | 34Hp |
| Mod torque: | 320Nm |
| Torque difference: | 50Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 29% |
| Mod Torque: | 18% |
Data sheet
| Engine Code: | B37C15 |
| Displacement: | 1496 CC |
| Bore & Stroke: | 84,0 X 90,0 mm |
| Compression Ratio: | 16.50 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC17C50 |
| Tools: | Alientech Kess - Magic Motorsport Bench / Flex - |