Waiting for indexing
Mini Cooper 1.5 Turbo 75Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
75Hp
Modified
165Hp
Difference
90Hp
Torque
Original
160Nm
Modified
270Nm
Difference
110Nm
Mod Power
120%
Mod Torque
68%
Mini Cooper 1.5 Turbo 75Hp
| Brand: | Mini |
| Model: | Cooper |
| Generation: | F56 - 2014 - 2018 |
| Engine: | 1.5 Turbo 75Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 75Hp |
| Original torque: | 160Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 165Hp |
| Power difference: | 90Hp |
| Mod torque: | 270Nm |
| Torque difference: | 110Nm |
| Mod Power: | 120% |
| Mod Torque: | 68% |
Data sheet
| Engine Code: | B38A15M0 |
| Displacement: | 1499 CC |
| Bore & Stroke: | 82,0 X 94,6 mm |
| Compression Ratio: | 11.00 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch MG1 |
| Tools: | Autotuner OBD - |