Waiting for indexing
Mini Cooper S 1.6T GP 218Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
218Hp
Modified
225Hp
Difference
7Hp
Torque
Original
250Nm
Modified
260Nm
Difference
10Nm
Mod Power
3%
Mod Torque
4%
Mini Cooper S 1.6T GP 218Hp
| Brand: | Mini |
| Model: | Cooper S |
| Generation: | R53 - 2002 - 2007 |
| Engine: | 1.6T GP 218Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 218Hp |
| Original torque: | 250Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 225Hp |
| Power difference: | 7Hp |
| Mod torque: | 260Nm |
| Torque difference: | 10Nm |
| Mod Power: | 3% |
| Mod Torque: | 4% |
Data sheet
| Engine Code: | W11B16 |
| Displacement: | 1598 CC |
| Bore & Stroke: | 77,0 X 85,8 mm |
| Compression Ratio: | 8.30 : 1 |
| Ecu Model: | Siemens/Continental EMS2 |