Waiting for indexing
Mini Cooper S 2.0T JCW 231Hp (B48)
Original
Modified
Difference
Power
Original
231Hp
Modified
290Hp
Difference
59Hp
Torque
Original
320Nm
Modified
410Nm
Difference
90Nm
Mod Power
25%
Mod Torque
28%
Mini Cooper S 2.0T JCW 231Hp (B48)
| Brand: | Mini |
| Model: | Cooper S |
| Generation: | F56 - 2014 - 2018 |
| Engine: | 2.0T JCW 231Hp (B48) |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 231Hp |
| Original torque: | 320Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 290Hp |
| Power difference: | 59Hp |
| Mod torque: | 410Nm |
| Torque difference: | 90Nm |
| Mod Power: | 25% |
| Mod Torque: | 28% |
Data sheet
| Engine Code: | B48A20B |
| Displacement: | 1998 CC |
| Bore & Stroke: | 82,0 X 94,6 mm |
| Compression Ratio: | 10.20 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch MEVD17.2.3 / Bosch MG1CS201 |
| Tools: | Autotuner OBD - CMD CMD Bench - CMD OBD - Dimsport Genius- Femto- Magic Motorsport MAGPRO OBD - PCM-Flash- |