Waiting for indexing
Mini Cooper S D 2.0D 136Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
136Hp
Modified
180Hp
Difference
44Hp
Torque
Original
305Nm
Modified
400Nm
Difference
95Nm
Mod Power
32%
Mod Torque
31%
Fuel Saving
10%
Mini Cooper S D 2.0D 136Hp
| Brand: | Mini |
| Model: | Cooper S D |
| Generation: | R56 - 2010 - 2014 |
| Engine: | 2.0D 136Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 136Hp |
| Original torque: | 305Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 180Hp |
| Power difference: | 44Hp |
| Mod torque: | 400Nm |
| Torque difference: | 95Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 32% |
| Mod Torque: | 31% |
Data sheet
| Engine Code: | N47C20A |
| Displacement: | 1995 CC |
| Bore & Stroke: | 84,0 X 90,0 mm |
| Compression Ratio: | 16.50 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC17C41 |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - CMD Tricore Boottool - Dimsport New Trasdata- |