Waiting for indexing
Mini Countryman 1.6T JCW 218Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
218Hp
Modified
230Hp
Difference
12Hp
Torque
Original
280Nm
Modified
340Nm
Difference
60Nm
Mod Power
5%
Mod Torque
21%
Mini Countryman 1.6T JCW 218Hp
| Brand: | Mini |
| Model: | Countryman |
| Generation: | R60 - 2010 - 2016 |
| Engine: | 1.6T JCW 218Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 218Hp |
| Original torque: | 280Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 230Hp |
| Power difference: | 12Hp |
| Mod torque: | 340Nm |
| Torque difference: | 60Nm |
| Mod Power: | 5% |
| Mod Torque: | 21% |
Data sheet
| Engine Code: | N18B16 |
| Displacement: | 1598 CC |
| Bore & Stroke: | 77,0 X 85,8 mm |
| Compression Ratio: | 10.50 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch MEVD17.2.2 |
| Tools: | Alientech KTAG - CMD OBD - CMD Tricore Boottool - Magic Motorsport MAGPRO Bootmode - |