Waiting for indexing
Mini Countryman 1.5T 136Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
136Hp
Modified
165Hp
Difference
29Hp
Torque
Original
230Nm
Modified
270Nm
Difference
40Nm
Mod Power
21%
Mod Torque
17%
Mini Countryman 1.5T 136Hp
| Brand: | Mini |
| Model: | Countryman |
| Generation: | F60 - 2017 -> |
| Engine: | 1.5T 136Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 136Hp |
| Original torque: | 230Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 165Hp |
| Power difference: | 29Hp |
| Mod torque: | 270Nm |
| Torque difference: | 40Nm |
| Mod Power: | 21% |
| Mod Torque: | 17% |
Data sheet
| Engine Code: | B38A15M0 |
| Displacement: | 1499 CC |
| Bore & Stroke: | 82,0 X 94,6 mm |
| Compression Ratio: | 11.00 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch MEVD17.2.3 / Bosch MG1CS201 |
| Tools: | Alientech Kess - Autotuner Bench - Autotuner OBD - CMD OBD - Dimsport Genius- |