Waiting for indexing
Mini One 1.4i 95Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
95Hp
Modified
105Hp
Difference
10Hp
Torque
Original
140Nm
Modified
150Nm
Difference
10Nm
Mod Power
10%
Mod Torque
7%
Mini One 1.4i 95Hp
| Brand: | Mini |
| Model: | One |
| Generation: | R56 - 2007 - 2010 |
| Engine: | 1.4i 95Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 95Hp |
| Original torque: | 140Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 105Hp |
| Power difference: | 10Hp |
| Mod torque: | 150Nm |
| Torque difference: | 10Nm |
| Mod Power: | 10% |
| Mod Torque: | 7% |
Data sheet
| Engine Code: | N12B14A |
| Displacement: | 1397 CC |
| Bore & Stroke: | 77,0 X 75,0 mm |
| Compression Ratio: | 11.00 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch MEV17.2 |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - CMD BDM - CMD OBD - CMD Tricore Boottool - |