Waiting for indexing
Mini One 1.6D 90Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
90Hp
Modified
140Hp
Difference
50Hp
Torque
Original
215Nm
Modified
320Nm
Difference
105Nm
Mod Power
55%
Mod Torque
48%
Fuel Saving
10%
Mini One 1.6D 90Hp
| Brand: | Mini |
| Model: | One |
| Generation: | R56 - 2010 - 2014 |
| Engine: | 1.6D 90Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 90Hp |
| Original torque: | 215Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 140Hp |
| Power difference: | 50Hp |
| Mod torque: | 320Nm |
| Torque difference: | 105Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 55% |
| Mod Torque: | 48% |
Data sheet
| Engine Code: | N47C16K1 |
| Displacement: | 1560 CC |
| Bore & Stroke: | 75,0 X 88,3 mm |
| Compression Ratio: | 18.00 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC16C35 |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - Autotuner OBD - CMD OBD - CMD Tricore Boottool - Dimsport New Trasdata- |
| Protocols: | Obd |