Waiting for indexing
Mini One 1.2 Turbo 102Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
102Hp
Modified
120Hp
Difference
18Hp
Torque
Original
180Nm
Modified
250Nm
Difference
70Nm
Mod Power
17%
Mod Torque
38%
Mini One 1.2 Turbo 102Hp
| Brand: | Mini |
| Model: | One |
| Generation: | F56 - 2014 - 2018 |
| Engine: | 1.2 Turbo 102Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 102Hp |
| Original torque: | 180Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 120Hp |
| Power difference: | 18Hp |
| Mod torque: | 250Nm |
| Torque difference: | 70Nm |
| Mod Power: | 17% |
| Mod Torque: | 38% |
Data sheet
| Engine Code: | B38A12U0 |
| Displacement: | 1198 CC |
| Bore & Stroke: | 78,0 X 83,6 mm |
| Compression Ratio: | 11.00 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch MEVD17.2.3 / Bosch MG1 |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - Autotuner Bench - Autotuner OBD - CMD OBD - CMD Tricore Boottool - Magic Motorsport MAGPRO OBD - MPPS- |